Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՌԴ  ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ երկրների գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն ավանդական բարեկամության բազմադարյա եւ հարուստ պատմություն, որոնք ամուր հիմք են հանդիսանում երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության համար:
Գալուստ Սահակյանը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության կապակցությամբ: «Մենք դատապարտում ենք այդ հրեշավոր ահաբեկչական գործողությունը եւ կիսում ենք ռուս ժողովրդի վիշտը», - ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել օրենսդիր մարմինների դերը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում պարոն Սահակյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցությունը եւ փոխշահավետ մոտեցումներով հանդես գալը:
Լեոնիդ Կալաշնիկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամությունը, միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հիմքի վրա:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ երեւանյան նիստի ընթացքում հայտնած կարծիքներն ու առաջարկություններն իրենց նպաստը կունենան երկու պետությունների խորհրդարանների հետագա համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման գործում:

Г.Саакян принял делегацию во главе с Л.Калашниковым
22 декабря Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Комитета Государственной Думы ФС РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Л.Калашниковым.
Приветствуя гостей, глава парламента подчеркнул, что армяно-российские отношения имеют многовековую и богатую историю традиционной дружбы, являясь прочной базой стратегического взаимодействия между двумя странами.
Г.Саакян выразил соболезнование в связи с убийством Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в Турции А.Карлова. “Мы осуждаем этот чудовищный теракт и разделяем скорбь русского народа”, - сказал глава парламента.
Председатель НС высоко оценил роль законодательных органов в последовательном развитии межгосударственных отношений двух стран.
В контексте союзнических и стратегических отношений Армении и России Г.Саакян подчеркнул важность сотрудничества и выступления с взаимовыгодными подходами в международных парламентских структурах.
Л.Калашников, поблагодарив за теплый прием, высоко оценил крепкую дружбу и межпарламентское сотрудничество между РА и РФ.
Собеседники выразили надежду, что высказанные в ходе ереванского заседания мнения и предложения внесут вклад в повышение эффективности дальнейшей совместной работы парламентов двух государств.