Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՌԴ  ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ երկրների գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն ավանդական բարեկամության բազմադարյա եւ հարուստ պատմություն, որոնք ամուր հիմք են հանդիսանում երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության համար:
Գալուստ Սահակյանը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության կապակցությամբ: «Մենք դատապարտում ենք այդ հրեշավոր ահաբեկչական գործողությունը եւ կիսում ենք ռուս ժողովրդի վիշտը», - ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել օրենսդիր մարմինների դերը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում պարոն Սահակյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցությունը եւ փոխշահավետ մոտեցումներով հանդես գալը:
Լեոնիդ Կալաշնիկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամությունը, միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հիմքի վրա:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ երեւանյան նիստի ընթացքում հայտնած կարծիքներն ու առաջարկություններն իրենց նպաստը կունենան երկու պետությունների խորհրդարանների հետագա համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման գործում:

On December 22, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Chair of the RF Federal Assembly State Duma Committee on the CIS Affairs, Eurasian Integration and Links with Compatriots Leonid Kalashnikov.
Welcoming the guests, the Head of the parliament has underlined that the Armenian-Russian relations have centuries-old and rich history of traditional friendship, which serve as a firm basis for the strategic cooperation existing between the two countries.
Galust Sahakyan expressed condolence on the occasion of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Turkey Andrey Karlov’s assassination. “We condemn that heinous terrorist act and share the Russian people’s grief,” the Head of the parliament said.
In the course of the continuous development of the inter-state relations between the two countries the NA Speaker highly assessed the role of the legislative bodies.
In the context of the allied and strategic relations of Armenia and Russia Mr Sahakyan highlighted the cooperation in the international parliamentary structures and the mutually beneficial approaches.
Thanking for the warm reception, Leonid Kalashnikov has highly assessed the friendship existing between Armenia and Russia, the inter-parliamentary cooperation, which are on the firm basis of friendship.
The interlocutors expressed hope that the opinions and recommendations expressed at Yerevan sitting will have their contribution to the rise of efficiency of the further joint works of the parliaments of the two states.